Підживлення дерев в саду навесні
Внесення добрив і підгодівля – не найважча частина догляду за садом, але одна з найважливіших його складових. Без цього не добитися ні гарного зовнішнього вигляду декоративних, а ні великих врожаїв плодових культур. Правильне проведення підгодівлі дерев навесні не лише дає додаткові елементи живлення, але і підтримує родючість ґрунту, покращує його механічні та хімічні властивості.
Від чого залежить склад підживлення?
Протягом вегетаційного періоду потреба рослин в елементах живлення значно змінюється. Ранньою весною, до початку вегетації, деревам необхідний насамперед, калій, дещо менше - азот і фосфор. Під час цвітіння і відразу після його закінчення, коли йде інтенсивне наростання пагонів, з’являється підвищена потреба в азоті, а потім у фосфорі.
Вносячи підживлення, доводиться враховувати специфічні особливості окремих порід. Наприклад, хвойним азоту потрібно значно менше, ніж яблуням та іншим листяним породам дерев, їм не потрібно навесні відрощувати опале листя. У фруктових дерев з віком, як і при підвищенні врожайності, потреба у поживних речовинах з ґрунту значно збільшується.
Кількість азоту, що міститься в ґрунті, як і фосфору, безпосередньо залежить від відсотка гумусу, що знаходиться в ньому. В піщаних грунтах його значно менше, ніж в глині або суглинках. Наявність калію тісно пов’язано з механічним складом ґрунту. У піску його зміст теж низький. Все це не можна не враховувати, визначаючи склад весняної підгодівлі дерев.
Як підгодовувати дерева навесні?
Найпершу весняну підгодівлю починають ще в березні, вносячи її прямо в сніг, що розтає. Це зручно в усіх відношеннях: ходити по снігу простіше, а перетворюючись на воду і всмоктуючись, він потягне за собою і добрива. Добре розчинні мінеральні суміші розсипають у пристовбурні кола жменями по 30 – 40 грамів. Молодим деревам достатньо однієї такої жмені або двох. Дорослим екземплярам потрібно більше, від двох до п’яти жмень.
Підгодівлю рівномірно розподіляють по пристовбурних колах, що мають діаметр не менше півтора метра. Для старих екземплярів добрива вносять по краях пристовбурних кіл і периметру крони, де розташована найбільша кількість коренів. Але якщо ділянка, на якій посаджені дерева, має надто виражений нахил, таке внесення добрив не рекомендується. Їх швидко змиє талими водами, які не затримуються на схилах. Те ж саме відбувається, коли грунт занадто промерз, а снігу лежить досить багато.
По снігу можна вносити лише азотні добрива. Згодом, після сходу снігу, до них треба буде додати фосфорні та калійні, використовуючи суперфосфат, сульфат калію та золу. Але комплексну суміш, що має маркування «весняна» в цьому випадку застосовувати не слід – в ній теж багато азоту, і є небезпека отримати зайвий надлишок. А це вже здатне призвести до зниження життєстійкості і спровокувати грибкові захворювання дерев.
Зазвичай застосовують один з двох варіантів:
азотні добрива в березні, калійні і фосфорні у квітні;
«весняні» комплексні добрива в березні і в квітні.
Для таких підживлень в травні, використовують зрілий компост або перепрілий гній. Якщо органіки не має, то підійде комплексна мінеральна суміш, що має невелике переважання азоту. Доза внесення залежить від типу ґрунту та його родючості. Дерново-підзолистий ґрунт вимагає найбільшу дозу, сірий лісовий – середню, чорнозем – мінімальну.
Добрива можна не тільки загортати в ґрунт. Просочена ними мульча пристовбурних кіл стає дуже ефективною підгодівлею, особливо, якщо туди засипають компост, солому або прілі листя.
Система спільного використання мінеральних і органічних добрив добре підходить для весняного підживлення яблунь, абрикосів, груш, та інших плодових і декоративно-листяних культур. Але така схема абсолютно неприйнятна для хвойних дерев. Звичайні комплексні добрива для них не бажані. Азот, що міститься в цих сумішах в занадто великій кількості, викликає бурхливий ріст молодих пагонів, що не кожне дерево може витримати. З цієї ж причини не застосовується під хвойні і гній.
Про що слід пам’ятати, підгодовуючи дерева навесні?
1. Коренева система будь-якого дерева завжди швидше засвоїть добрива, внесені в рідкій формі.
2. Підгодовувати саджанці можна тільки після вкорінення.
3. Будь-яку підгодівлю бажано робити у вечірні час, або в похмуру погоду.
4. Сухі добрива слід вносити безпосередньо перед поливом або відразу після нього. Виняток – підживлення по снігу, що тане.
5. Рідкі добрива вносять тільки у вологий ґрунт. Якщо не дотримуватися цього правила, можна отримати опіки коренів, що призводять до тривалої хвороби або навіть загибелі дерев.
|