Методичні рекомендації щодо проведення територіального етапу
Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір»
І. Загальні положення
1.1. Територіальний етап Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір» (далі – Конкурс) проводиться на виконання Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2023 рік (за основними напрямами позашкільної освіти), затвердженого наказом МОН України від 28.11.2022 № 1063, відповідно до плану роботи «Комунального закладу «Зачепилівський будинок дитячої та юнацької творчості» на 2023 рік, ураховуючи лист Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України від 07.11.2023 № 274 «Щодо проведення Всеукраїнської виставки-конкурсу «Український сувенір».
1.2. Мета та завдання Конкурсу
Мета і завдання виставки-конкурсу:
• виховання національного світогляду учнівської молоді через пізнання народного мистецтва;
• залучення молодого покоління до джерел і процесу творення українського народного мистецтва;
• стимулювання розвитку творчого пошуку, художнього смаку при виконанні креативних робіт із використанням традиційних матеріалів і технік;
• співпраця та обмін досвідом між осередками дитячої творчості.
1.3. Організаційно-методичне забезпечення територіального етапу Конкурсу здійснює Комунальний заклад «Зачепилівський будинок дитячої та юнацької творчості».
ІІ. Учасники Конкурсу
До участі у Конкурсі запрошуються учні закладів загальної середньої та вихованці закладу позашкільної освіти Зачепилівської селищної ради. Роботи можуть бути як індивідуальні, так і колективні.
Усі учасники конкурсу розподіляються за такими віковими категоріями:
• I вікова категорія – діти 6-11 років;
• II вікова категорія – підлітки 12-16 років.
ІІІ. Порядок і строки проведення Конкурсу
І етап –– територіальний - 21 листопада 2023 року;
ІІ етап - обласний (заочний) (Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості».
ІІІ етап – фінальний (Всеукраїнський) – з 20 грудня 2023 року по 22 січня 2024 року (м. Київ, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України).
IV. Умови участі в територіальному етапі Конкурсу
4.1. Конкурс проводиться у дистанційному форматі.
4.2. Для участі у Конкурсі необхідно до 20 листопада 2023 року заповнити заявку за посиланням: https://forms.gle/rnhBk9eaWJyPyDKW9 та прикріпити фото конкурсної роботи, а також паспорт до роботи відповідно до зразка:
Паспорт
на конкурсну роботу №_________
Назва роботи ______________________________________________________
Опис зразка (розмір, матеріал, кольорова гама, комплектність, функціональні ігрові можливості тощо)____________________________________________
Коротка довідка про історію, ідею виробу __________________________________________________________________
Дані про автора (прізвище, ім’я, по-батькові, вікова група, дата народження, повна адреса та номер телефону закладу освіти, де працює гурток чи творче об’єднання, членом якого є учасник) __________________________________________________________________
Назва гуртка (Клас) _____________________________________________
Керівник ___________________________________________________
4.3. Фото повинно обов’язково мати підпис (замість цифр): заклад освіти, назва роботи, прізвище, ім’я автора, ПІБ керівника.
Учасник (колектив учасників) може надіслати 1-2 роботи.
Розгляду не підлягають виставкові зразки, виконані або надані без дотримання умов конкурсу та вимог до робіт.
4.4. На Конкурс подаються вироби, виготовлені з глини, дерева, лози, соломи, трави, тканини, паперу тощо.
Один автор може представити одну або дві роботи.
4.5. Для участі у територіальному етапі Конкурсу можуть бути представлені не більше десяти робіт від закладу, які стали переможцями шкільного етапу та відповідають вимогам Положення «Український сувенір».
4.6. На Конкурс приймаються такі роботи:
• зразки традиційних іграшок (ляльки, фігурки людей, тварин, птахів (так звані образотворчі іграшки), дзиґи, кулі, коні-качалки, калатала, тарахкала, деркачі, брязкальця, фуркала, вітрячки (так звані технічні, техніко-механічні іграшки) меблі, посуд;
• копії стародавніх іграшок, збережених у родинах протягом декількох поколінь;
• предмети вжитку, що можуть бути зразками традиційної української сувенірної продукції;
• сучасні дизайнерські вироби, що відповідають поняттю «сувенір» та виготовлені з використанням народних традицій і символіки декоративно-прикладного мистецтва, елементів різьблення, вишивки, декоративного розпису, плетення, ткацтва тощо;
• сучасні саморобні іграшки, сувеніри, предмети вжитку, виготовлені спільно з батьками та родичами за давніми родинними традиціями (з приміткою «Скарбничка родинної творчості»).
Вводиться номінація «Подарунок воїну» з метою національно-патріотичного виховання молоді.
4.7. Вимоги до зразків:
• виставкові зразки подаються (надсилаються) у зазначений термін;
• дрібні вироби мають бути закріплені на стенді;
• кожна з робіт, представлених на конкурс, обов’язково повинна мати паспорт;
• у випадку активної співтворчості зі старшими особам (батьками, членами, родини, керівником гуртка тощо) згаданий факт обов’язково зазначити у паспорті роботи;
• за бажанням автора до зразків додаються текстові матеріали з описом пошуково-дослідницької діяльності, новаторських рішень;
Розгляду не підлягають виставкові зразки, виконані або надані без дотримання умов Конкурсу та вимог до робіт.
V. Умови участі в обласному етапі Конкурсу.
5.1. Журі територіального етапу Конкурсу визначає переможців та направляє до оргкомітету обласного етапу Конкурсу протокол підбиття підсумків із переліком робіт переможців закладів освіти Зачепилівської селищної ради у кожній віковій категорії.
Відповідно до рішення журі обласного етапу Конкурсу переможці з закладів освіти Харківської області надсилають роботи самостійно.
5.2. У зв’язку з військовим станом та карантинними обмеженнями роботи приймаються тільки через пошту з кур’єрською доставкою за рахунок відправника за адресою: Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді, вул. Вишгородська, 19, м. Київ, 04074 (із позначенням «Український сувенір»). Довідки за тел. 097-230-83-42, е-mail: nenc@nenc.gov.ua. Координатор фінального етапу Конкурсу – Федоров Валерій Євгенович.
У паспорті на роботу потрібно додати фото виробу (можна чорно-біле).
5.3. Роботи переможців у ІІ віковій категорії – не повертаються.
5.4. Надіслані роботи повинні бути виконані на високому рівні, мати естетичний вигляд та якісне виконання. При оцінюванні будуть розглядатися роботи, що пройшли обласний відбір (для областей, де проводяться обласні, відбіркові етапи виставки-конкурсу «Український сувенір»).
VI. Визначення та нагородження переможців та призерів Конкурсу
6.1. Подані роботи оцінюються за такими критеріями:
• оригінальність задуму;
• виразність виробу як зразка української сувенірної продукції;
• відповідність традиціям щодо форм, пластики, колориту;
• емоційність образу;
• органічне поєднання національних художніх традицій і сучасних тенденцій формотворення;
• індивідуальність творчого почерку;
• збереження ігрової функції (щодо іграшок);
• відповідність ужиткового призначення.
6.2. Переможці та призери Конкурсу нагороджуються грамотою Комунального закладу «Зачепилівський будинок дитячої та юнацької творчості».