Горобець хатній – осілий синантропний вид. Будучи вихідцем з Євразії та Північної Африки, горобець хатній успішно розповсюдився на всі континенти світу крім Антарктиди.
Горобець хатній рідко трапляється дуже далеко від людей і наших будівель. Так само й гнізда влаштовує поруч – щілини будівель, пустоти електростовпів, під стріхами.
Щоб пересуватися по землі, горобець хатній зазвичай стрибає, а не ходить.
На ночівлю зграї горобців збираються в густих заростях чагарників. Денний час присвячується пошукам їжі. Харчується в основному рослинною їжею, лише навесні частково комахами, якими також вигодовує пташенят. Більшість пар намагаються виростити принаймні два виводки на рік. Горобець хатній починає гніздитися рано. У другій половині березня птахи розбиваються на пари та облаштовують гнізда. Яйця з’являються в квітні. Насиджування триває всього 11 днів, а через два тижні дитинчата залишають гніздо.
Пилова ванна — важлива процедура горобця хатнього, яка проводиться групами на сухих ділянках землі. Це засіб для видалення паразитів або інших шкідливих речовин з їхнього оперення, шкіри.
Коти вважаються основними хижаками для молоді горобця хатнього. Вони впольовують велику кількість недосвідчених птахів відразу після того як ті залишають гніздо.
Спробуйте побачити цього птаха на водоймах поблизу вашого місця проживання чи мандрівок та діліться своїми спостереженнями, беручи участь у територіальному етапі Всеукраїнського конкурсу "Птах року - 2024"
|