Зовсім скоро весна остаточно вступить у свої права і почнуться клопіткі роботи в саду та на городі. Тож керівник гуртка "Юні садівники" Бесчасна Віра Яківна пропонує до уваги вихованців повчальну інформацію на такі теми: "Боротьба з шкідниками", "Догляд за садовою ділянкою", "Підготовка садового інструменту".
Боротьба з шкідниками
Якщо подекуди в кроні дерев залишилися засохлі плоди або бовтається згорнуте сухе листя, їх знімають і знищують - це притулок хвороботворних мікроорганізмів і шкідників. Молоді гілки оглядають на наявність яйцекладок небезпечного шкідника - кільчастого шовкопряда. Вони являють собою свинцево-сірі кільця (шириною до 1 см). Як правило, видалити ці "пояски", не пошкодивши кори, складно.
Зазвичай рекомендують зрізати і знищувати гілки з цими яйцекладками секатором. На кущах смородини видаляють гілки, на зрізах яких видно виїдену серцевину, заселену смородиновою стеклянницею: всередині їх знаходяться гусениці цього шкідника. Наявність кулястих бруньок на гілках кущів чорної смородини свідчить про заселення їх бруньковим кліщем: у кожній з них знаходяться сотні особин цього шкідника. Їх особливо чітко видно за допомогою лупи, якщо зняти поверхневі луски у заражених бруньок. Останні слід або вишелушувати окремо, або видаляти цілими гілками; при сильному зараженні кущі знищують. Якщо цього не зробити своєчасно, з потеплінням кліщі розповзуться по здоровим брунькам цієї рослини або потраплять на сусідні кущі та заселять їх.
Також зрізають і знищують верхівки пагонів смородини та агрусу зі слідами борошнистої роси (сірий наліт з чорними крапками на них). Замість викорінюючого обприскування кущів розчином пестицидів іноді практикують обробку рослин гарячою водою. Для цієї мети слід закип'ятити воду (можна дощову і талу), якою обливають за допомогою лійки з дрібним ситом кущі смородини, агрусу, жимолості, малини та ін. Дерева потрібно обробляти з обприскувача. Температура води, що потрапляє на рослини, повинна бути 60 ... 65 ° С, а на суницю - 60 ° С. Єдина проблема такої термічної обробки в тому, щоб використовувана температура була не вище і не нижче рекомендованих меж, інакше або ефективність буде слабка, або це призведе до пошкодження рослинної тканини.
Догляд за садовою ділянкою
Намагаються також швидше звільнити від снігу і льоду міжряддя, щоб ґрунт ввібрав якомога більше вологи, що стікає по мерзлій землі. На знижених місцях, навпаки, потрібно підготувати стоки для швидкого відходу талих вод - вони допоможуть запобігти застою вологи і вимокання коренів (влітку для вирівнювання ділянки такі канавки засипають). Особливо важливо спустити воду з плантації суниці, так як вона боїться тривалого затоплення: її кущі пріють під крижаною кіркою, яку треба обережно розбивати.
При невеликому сніговому покриві практики-городники рекомендують накидати на оголені грядки сніг. Перед початком сезонних робіт досвідчений городник завчасно складає план розміщення культур на своїй ділянці. У цей період продовжують накопичувати золу і органічні добрива, поповнюють інвентар, закуповують добрива та насіння.
Час готувати інструмент: нагострити секатор, садові пилки, прищепні ножі. Можна закупити садовий вар для замазки ран, плівку (якщо будете купувати крім поліетиленової ще й ПВХ, то вона може стати в нагоді для щеплень, а в разі пошкодження кори гризунами може виявитися необхідним для щеплення містком). Запасіть також засоби захисту рослин (в першу чергу препарати проти шкідників і хвороб).
На ділянці багаторічників бажано розсипати торф або золу тонким шаром і накрити плівкою. Це прискорить вихід ранньоїпродукції багаторічних і зеленних культур.
Спускають талу воду. На знижених ділянках саду треба своєчасно спустити талу воду оскільки коріння дерев в ній задихаються.
Оглядають штамби молодих (до 15 років) плодових і декоративних дерев - при пошкодженні їх мишами, треба негайно обмазати рану садовим варом або форзитовою замазкою.
Мульчування накопиченого на пристовбурних кругах снігу тонким шаром гною, перегною, торфу або тирси для забезпечення повільного танення.
Заходи по затриманню талих вод, а в садах, розташованих у знижених місцях, розчищення водовідвідних канав.
Зняття обв'язки зі штамбів дерев і молодих посадок.
Зняття захисного укривного матеріалу.
До набрякання бруньок обприскування кущів відповідним препаратом проти хвороб.
|